DMX nedir?

Merhabalar,

Bu yazı DMX nedir, ne işe yarar gibi sorulara yanıt olması açısından yazılmıştır. DMX yani Digital Multiplex, tek kablo üzerinden sinyal göndermeye dayalı bir data protokolüdür. DMX, ışık ile ilgili cihazları, parçaları, dimmer-ların kontrolü sağlar. Endüstride, eğlence sektöründe özellikle DMX 512 olarak adlandırılan protokol sıklıkla kullanılır. Arama motorlarında “DMX” ismi ile ufak bir araştırma yaparsanız sıklıkla gece klüpleri, barlar, salonlar, tiyatro sahneleri gibi toplumun sürekli ziyaret ettiği yerlerin resimlerini ve videolarını göreceksiniz. Yazımın devamında DMX512 üzerinden anlatmaya devam edeceğim.

DMX512, adında belirtildiği gibi 512 kanala sahiptir ve bu sayı kadar cihaz ile iletişim sağlayabilir. Bu protokol asenkron seri dijital data protokolüdür.

DMX512 protokolünü kullanan cihazlar arasında daisy-chain topolojisi kurulur. Bu topoloji ile ilgili Wikipedia üzerinde şu yazıdan ya da bu yazıdan bilgi alabilirsiniz. Ve bu protokol Master-Slave yapısındadır. 1 master DMX controller, 1 slave Dimmer ve bir lamba ile basit bir DMX yapısı kurulur.

1

Veya 4 kanallı bir dmx decoder ile 4 adet ışık kaynağını yönetebilirsiniz.

2

Ya da 0 ile 255 arasında hassas olarak ayar yapabileceğiniz 8 adet düğmelerinizle, daisy-chain topolojisi kullanarak 8 farklı ışık kaynağını işleyebilirsiniz.

3

DMX512 konnektörleri 5 pinlive 3 pinliolmak üzere iki çeşittir. Piyasada sıklıkla kullanılan 3 pinli olanlardır. Bu pinlerin bir tanesi “DATA -“, biri “DATA+”, diğeri ise “GROUND” pinidir.

4

DMX 512 protokolünde iletim hızı 250 kHz’dir. Minimum DMX paketi boyutu 5700 bittir. Her saniyede minimum 44 DMX paketi gönderilir.

Daha ayrıntılı bilgi için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Renkli günler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *